Czy japońskie wino może być smaczne?

Wina są zwykle produkowane z winorośli, w specyficznym procesie, dzięki któremu otrzymuje się niezwykle różnorodne smaki i rodzaje tego trunku. Na świecie istnieje tak wiele odmian winiarskich, że trudno jest skosztować wszystkich. Warto jednak próbować tych oryginalnych i dać sobie szansę na poznanie zupełnie nowych smaków, które powstają za sprawą innych niż winorośle, roślin. Doskonałym przykładem będzie japońskie sake, które powstaje z ryżu.


Fermentacja to nie wszystko


Ryż, który jest odpowiedzialny za specyficzny smak sake, pozyskiwany jest z japońskich pól. Jednakże to nie tylko rodzaj rośliny wpływa na smak wina, a również porażenie konkretną odmianą grzyba. Taki ryż fermentuje, tworząc wino, jednakże nie zawsze tak jest. Niektórzy producenci usuwają nawet osiemdziesiąt procent ziarna, co daje tak intensywny, wyrazisty smak, że trudno nazywać go winem – wtedy spokojnie można położyć sake na półce z wódkami. Wszystko zależy od grupy docelowej, dla której jest produkowane, a te są nadzwyczaj różnorodne.


Sake i jego historia


Powstanie sake nie jest specjalnie dokładnie opisane w żadnym miejscu. Z zapisków niezwiązanych z trunkiem, a jedynie wspominających o nich, można wyczytać, że trunek ten był produkowany nawet trzysta lat przed naszą erą. Są to jednak jedynie domysły, a nie fakty. Japończycy od zawsze jednak bardzo proceduralnie podchodzili do sprawy, realizując się w procesie tworzenia sake w niezwykle profesjonalny sposób. Każde ich działanie jest precyzyjne i tyczy się to również tworzenia tego tak charakterystycznego w smaku alkoholu.