Kiedy zastanawiamy się nad tym, jak mądrze kupić mieszkanie, zazwyczaj do głowy przychodzi nam jedna odpowiedź: tanio. Tymczasem okazuje się, że nawet znalezienie doskonałego i taniego lokum nie kończy jeszcze wyzwań, które stoją przed nami w tej sytuacji. Kupno mieszkania to bardzo poważna decyzja i warto odpowiednio się do niej przygotować, także pod kątem prawnym.
Z kupnem mieszkania do adwokata?
Choć wielu osobom może się to wydać dziwne, bardzo rozsądne jest, aby przed zakupem mieszkania skonsultować się z kancelaria radcy prawnego. Przywykliśmy do tego, że do profesjonalisty udajemy się wówczas, gdy popadniemy w jakiś spór, tymczasem mądrą zasadą jest, żeby konsultować pewne czynności zanim zawrzemy umowę – może to pozwolić na uniknięcie wielu nieprzyjemnych sytuacji w przyszłości.
W czym może nam pomóc prawnik?
Zakres możliwej pomocy jest szeroki. Zaliczyć do niej należy m.in.:
1. analizę umowy (np. w razie zakupu mieszkania na rynku pierwotnym prawnik jest w stanie sprawdzić, czy postanowienia umowy odpowiadają wymogom ustawowym w tym zakresie);
2. wyjaśnienie pojęć, budzących nasze wątpliwości (jak np. różnica między zadatkiem i zaliczką);
3. wyjaśnienie ryzyk i możliwych konsekwencji zawartej umowy;
4. zasugerowanie korzystnych i możliwych w punktu widzenia przepisów zmian w umowie;
5. sprawdzenie stanu prawnego nieruchomości (analiza księgi wieczystej i wyjaśnienie zawartych w niej wpisów).
Ponadto w niektórych przypadkach pełnomocnik (np. radca prawny) może też reprezentować nas w rozmowach ze sprzedającym (np. z deweloperem). Jak widać zakres możliwej pomocy jest niezwykle szeroki i z pewnością warto ją rozważyć.